Kościan 2000

Kolekcja Kościan 2000 jest prequelem realizowanego od 2005 roku Projektu PKS i obejmuje zdjęcia wykonane w roku, w którym Kościan obchodził 600-lecie odnowienia praw miejskich.

Autorem zdjęć jest Andrzej P. Florkowski - pochodzący z Kościana fotograf, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.  Członek Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, autor szeregu wystaw indywidualnych, kurator wystaw zbiorowych krajowych i zagranicznych. 

O kolekcji

Idea projektu zrodziła się w latem 1999 roku podczas spotkania profesora Florkowskiego z Pawłem Sałackim. Mecenat nad projektem objęło Miasto Kościan, a powstałe w roku 2000 zdjęcia trafiły do zbiorów Muzeum Regionalnego im. dra Henryka Florkowskiego, stając się zaczątkiem rozwijanej w kolejnych latach kolekcji fotografii opisujących Ziemię Kościańską u progu trzeciego tysiąclecia.

W zbiorach muzeum znajduje się jedynie sto powstałych w 2000 roku zdjęć. Kolejne pokazano po raz pierwszy podczas spotkania autorskiego z A.P. Florkowskim, które odbyło się w grudniu 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie. Wiele czeka jeszcze na publikację.

Autor o projekcie 

Fragment wywiadu z Andrzejem P. Florkowskim, który ukazał się w grudniu 2013 roku na łamach Gazety Kościańskiej.

- „Kościan 2000” powstał dzięki naszemu spotkaniu w 1999 roku. Gościłem wówczas na zaproszenie pani dyrektor Jadwigi Czarnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie z wystawą „Zodiak”. Podszedł pan do mnie i zaproponował abym na jubileusz 600-lecia odnowienia praw miejskich przygotował jakieś działania artystyczne. Umówiliśmy się na dwa i z obu jestem zadowolony.

Pierwsze to zbiorowe zdjęcie mieszkańców przed ratuszem wykonane z wysięgnika. Mieliśmy niestety pecha. Niedziela, na którą zaprosiliśmy mieszkańców była upalna i wielu wyjechało nad jezioro, a inni gościli na przyjęciach z okazji pierwszej komunii. Pomimo dużej reklamy przyszło zaledwie 300 osób. Ale zdjęcie się udało. Sądzę, że było to pierwsze takie zdjęcie w powojennej Polsce. Naszą akcję nagłośniła Gazeta Wyborcza, która przyznała mi za ten pomysł „białą pyrę” i kilka tygodni później taką samą akcję przeprowadzono na Długim Targu w Gdańsku. Po nim były kolejne miasta, ale Kościan był na pewno pierwszy.

Drugi projekt to właśnie „Kościan 2000”, socjologiczny zapis jubileuszowego roku. Choć zrobiłem mniej niż planowałem, to powstało kilka zdjęć, które bardzo lubię i cenię. Sądzę, że cały materiał jest bardzo ważny. Udało mi się sfotografować ostatnie momenty działalności firm, które przez sto lat wpisane były w miejski krajobraz: rzeźnia, fabryka papierosów i cukrownia. Materiał ten był wystawiany w całości tylko raz: jesienią 2000 roku. Siedem lat później kilka zdjęć z tego cyklu wystawiłem w poznańskim Zamku.

Oglądając wykonane analogową techniką fotografie trudno nie oprzeć się wrażeniu, że świat zmienia się szybciej niż to sobie uświadamiamy.