o projekcie    osiem dni    fotoreporterzy    galerie    kontakt

 

dzień piąty

 

 

9 września 2009 roku był piękny, prawdziwie letni, wyjątkowo cichy. Piąty dzień projektu przypadł w środę. Temperatura powietrza wynosiła ok. 25 stopni Celsjusza.

Burmistrz Czempinia - Dorota Lew - Pilarska rozpoczęła dzień od wizyty w starostwie powiatowym. Jako przewodnicząca Zgromadzenia Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT złożyła na ręce starosty, wspólnie z Maciejem Augustyniakiem - dyrektorem biura związku i Maciejem Gawareckim - prezesem Zarządu Spółki, wniosek na pozwolenie na budowę Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT w Piotrowie koło Czempinia. Do wniosku dołączone zostały załączniki - 20 tomów akt z 3600 podpisami. Z kolei burmistrz Śmigla - Wiktor Snela pojechał tego dnia do Nietążkowa na zebranie w sprawie Włościańskich Zawodów w Powożeniu Zaprzęgami. Natomiast burmistrz Kościana - Michał Jurga spotkał się z młodzieżą w I LO im. Oskara Kolberga w Kościanie. Paweł Buksalewicz - burmistrz Krzywinia gościł u siebie komendanta OSP Krzywiń i kierownika Orkiestry Dętej OSP Krzywiń. Wójt gminy Kościan - Henryk Bartoszewski, spędził dzień pracując w swoim biurze, podobnie jak i starosta kościański - Andrzej Jęcz, który oprócz spotkania w sprawie budowy Centrum Zagospodarowania Odpadów, o godz. 9 podjął śniadaniem fotoreporterów Piątego Dnia Projektu PKS.

Sakramentalne ,,tak'' powiedziała sobie w parafii pw. Ducha Świętego w Kościanie jedna para. Z kolei inna para w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Rąbiniu odnowiła złożoną tam przed pięćdziesięcioma latami przysięgę małżeńską. Powiatowi kościańskiemu nie przybyło nowych obywateli, odnotowano natomiast jeden zgon.

Policja miała tego dnia wolne ręce. - Nic szczególnego się nie wydarzyło - mówił zastępca rzecznika prasowego kościańskiej policji Radosław Nowak. Zatrzymano tego dnia 2 osoby- nietrzeźwego kierowcę i rowerzystę. Wylegitymowano 72 mieszkańców powiatu, skontrolowano 50 pojazdów i nałożono 36 mandatów.

Oddział ratunkowy szpitala SP ZOZ w Kościanie odnotował 25 wyjazdów karetek, w tym 1 na sygnale. Były to m.in wezwania do zachorowań oraz przewozy do innych szpitali.- To był wyjątkowo spokojny dzień - komentował kierownik pogotowia Andrzej Hertmanowski.

Straż pożarna wzywana była 2 razy: o godz. 12 44 i 15 ²² - w obu przypadkach do dyspozycji pogotowia ratunkowego.

Tego dnia nie miały miejsca żadne imprezy kulturalne. Jedynie w Miejskiej Bibliotece Publicznej dwie klasy maturalne z I LO uczestniczyły w lekcjach ,,Warsztat Informacyjny Maturzysty''. Dotyczyły one nabycia umiejętności wyszukiwania informacji potrzebnych do zdania matury.

Na tegoroczny Projekt PKS Parafialny Zespół Caritasu w Racocie przygotował specjalnie 999 pączków z nadzieniem truskawkowym. Panie: Gertruda, Iwona, Renata, Łucja, Adela, Ela i Barbara przystąpiły do pracy o godz 7. Pączki to juz wieloletnia tradycja racockiej parafii. Pieczone są w listopadzie na Andrzejki. Tym razem wyjątkowo przygotowano je wcześniej, w magicznej liczbie 999 i nie przeznaczono do sprzedaży. Mimo tego, o godz. 10 zjawił się pod drzwiami plebanii pierwszy klient i zakupił 20 sztuk. Pozostałą część pozostawiono na odpust, Dzień Chorych i imieniny pomysłodawcy wypiekania pączków - racockiego proboszcza - ks. Stanisława Tokarskiego.