o projekcie    osiem dni    fotoreporterzy    galerie    kontakt

 

dzień drugi

 

 

Wtorek, 6 czerwca 6 roku XXI wieku. Ledwo się zaczął, a mieszkańców Kawczyna zbudził huk. Czterdzieści minut po północy z podporządkowanej na ,,piątkę" i to prosto pod pędzącego tira wyskoczył polonez. Polonezem jechali mieszkańcy powiatu śremskiego 30-letni mężczyzna (1,2 promila alkoholu) i 30-letnia kobieta, a tira prowadził mężczyzna z Obornik Wielkopolskich. Kto prowadził poloneza, ustala policja. Mężczyzna się mocno potłukł, kobiecie połamało nogi. Kierowcy tira (57 lat) nic się nie stało. Potem było już spokojniej. Policjanci wystawili tego dnia 32 mandaty i oprócz ukaranych wylegitymowali 19 osób. W izbie zatrzymań tego dnia nikogo ani nie przetrzymywano, ani też nie zamknięto. Dwa razy policja interweniowała w sprawie domowych awantur. Wszczęła 3 dochodzenia. Pod koniec dnia, o godzinie 18.10, w Kościanie na ulicy Żwirki i Wigury przyłapano 36-letniego kościaniaka jadącego rowerem ,,pod wpływem''. Alkomat wykazał 1,1 promila alkoholu.
- Dzień jak co dzień - mówi Przemysław Mieloch, rzecznik prasowy kościańskiej komendy policji.

Dużo spokojniejszy był wtorek w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Strażacy nie gasili tego dnia nawet kosza na śmieci. Nie było żadnych interwencji. Za to był wielki sukces. Drużyna pożarnicza pod wodzą Rafała Kociemby zdobyła mistrzostwo wielkopolski w sporcie pożarniczym. Zawody odbyły się we Wrześni, ale świętowano w Kościanie.

Na kościańskiej porodówce na świat przyszło tylko dwoje dzieci. O godzinie 10.20 pierwszy krzyk wydał kościaniak Patryk, a o godzinie 12.55 - Klara z Czarkowa.
Dzienny bilans demograficzny wypada więc na plus, bo tego dnia nikt w powiecie nie umarł. W Kościanie odbyły się dwa pogrzeby.

Szósty dzień miesiąca szóstego roku XXI wieku był pierwszym słonecznym i w miarę ciepłym dniem od kilku tygodni. Temperatura sięgnęła nawet 24 stopni Celsjusza! Od czasu do czasu, dla kontrastu, przez miasteczka i wioski przetaczały się gwałtowne ulewy.
Imieniny tego dnia świętowali: Bogimiły, Pauliny i Norberci.

Z Redakcji Gazety Kościańskiej o godzinie 14 Internetem wysłano do drukarni przy ulicy Malwowej w Poznaniu 32 strony 382 numeru gazety.

Przed południem włodarze gmin wchodzących w skład powiatu wraz z pracownikami urzędów odpowiadających za gospodarkę przestrzenną spotkali się Centrum Rehabilitacji i Sportu w Kościanie. Zapoznali się tam z koncepcją projektu planistycznego, realizowanego przez miasto Kościan z holenderską firmą skupiającą planistów, architektów i urbanistów Rothuizen van Doornt Hooft. Koncepcja ta opiera się na stworzeniu programu rozwoju dla wszystkich samorządów Powiatu Kościańskiego. W spotkaniu uczestniczyli: starosta Andrzej Jęcz, burmistrz Kościana Jerzy Bartkowiak, burmistrz śmigla Jerzy Cieśla, burmistrz Czempinia Dorota Lew, burmistrz Krzywinia Paweł Buksalewicz, wójt gminy Kościan Henryk Bartoszewski.

Wieczorem w świetlicy szpitala SP ZOZ w Kościanie odbyło się XXXVII posiedzenie Rady Powiatu Kościańskiego. Na początku sesji dr Cezary Trosiak, Prezes Stowarzyszenia Oświatowego im Dezyderego Chłapowskiego w towarzystwie Andrzeja Jęcza, Strarosty Kościańskiego i Edwarda Strzymińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu wręczyli siedmiu osobom stypendia i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie. Następnie radni wysłuchali informacji Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, Ewy Beby o sytuacji na rynku pracy w Powiecie Kościańskim w 2005 roku. Rada podjęła także osiem uchwał i przyjęła informację o rozpoczęciu sporu zbiorowego w kościański szpitalu, w którym załoga domagała się podwyżki płac.
6 czerwca 2006 roku codzienność powiatu fotografowali: Andrzej P. Florkowski, Sławomir Skrobała, Karolina Sikorska, Bogdan Ludowicz, Edward Baldys, Alicja Muenzberg-Czubała, Paweł Sałacki.
Na zdjęciu fotoreporterzy w towarzystwie starosty Andrzeja Jęcza